Jak zapisać się do biblioteki?
Aby zapisać się do biblioteki niezbędny jest dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, wypełnienie przez Czytelnika karty zapisu oraz złożenie podpisu zobowiązującego do przestrzegania regulaminu. Za osoby niepełnoletnie, kartę zapisu podpisują rodzice bądź opiekunowie prawni.

Ile zbiorów można wypożyczyć jednorazowo?
Jednorazowo można wypożyczyć 8 książek i 3 media (zbiory muzyczne, filmy, gry komputerowe, kursy językowe, książka mówiona).

Na jaki czas wypożyczane są zbiory?

 • książki, książka mówiona, kursy językowe wypożyczane są na 28 dni

 • książki z księgozbioru podręcznego wypożyczane są na 14 dni

 • filmy, muzyka, gry, inne media wypożyczane są na 3 dni

Jakie są konsekwencje nieoddania zbiorów w terminie?
Za przetrzymanie książek i innych mediów biblioteka pobiera opłaty w kwocie:

 • książki, książka mówiona, kursy językowe - 0,10 zł. od jednej książki za każdy dzień po terminie zwrotu,

 • kompakty muzyczne, gry komputerowe, filmy, inne media - 2,00 zł. od każdego medium za każdy dzień po terminie zwrotu.

Czy można przesunąć termin zwrotu zbiorów?
Biblioteka może przesunąć termin zwrotu książki i innego medium, jeśli nie ma na nie zapotrzebowania ze strony innych czytelników:

 • książki, książka mówiona, kursy językowe - raz o 28 dni,

 • książki z księgozbioru podręcznego - dwa razy o 14 dni,

 • kompakty muzyczne, gry komputerowe, filmy, inne media - raz o 3 dni.

Czytelnik może także samodzielnie przedłużyć wypożyczone zbiory przez stronę WWW. Przedłużyć można tylko te egzemplarze, które nie są zamówione przez innych czytelników.

Co zrobić w przypadku zgubienia książki czy innych mediów?
Czytelnik może za zgodą kierownika filii/działu odkupić zgubioną (lub zniszczoną) książkę czy inne medium, zapłacić za nie, bądź dostarczyć inne przydatne bibliotece, ale nie mniejszej wartości.

Jak korzystać z internetowego konta czytelnika?
Na stronie głównej MBP wybieramy zakładkę Konto czytelnika albo w Katalogu dzb.pl w górnej zakładce, opcję Moje konto. Pojawia się wtedy okno, w którym należy wypełnić dwa pola: ID użytkownika (kod kreskowy czyli numer karty bibliotecznej) oraz Hasło ( pierwsze sześć cyfr numeru PESEL). Po zalogowaniu się można sprawdzić stan konta, klikając w poszczególne opcje:

 • Wypożyczenia - stan bieżących wypożyczeń (terminów wypożyczeń i zwrotów, ostatnio dokonanych prolongat oraz limitów prolongat),

 • Zamówienia - czy zostało zapisane i na jakim etapie realizacji obecnie się znajduje,

 • Lista historii wypożyczeń - ostatnie 30 wypożyczeń,

 • Transakcje finansowe - należności za przetrzymanie zbiorów.

Hasłem może być wyrażenie od 3 do 12 znaków alfanumerycznych. Duże litery i znaki diakrytyczne (polskie litery) są rozróżniane. Możesz zlecić zamówienie - tylko z ważnym kontem bibliotecznym.

Po zakończeniu sprawdzania swojego konta należy wylogować się z niego, klikając przycisk Koniec sesji. dokonać zmiany hasła użytkownika.

Czy można zamawiać zbiory przez internet?
Opcja zamawiania książek przez internet dotyczy tylko działów MBP wypożyczających w systemie komputerowym Aleph (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia Multimediów, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Filia nr 2). Zamówienie można złożyć na te pozycje, które są wypożyczone, bądź zamówione przez innych czytelników (gdy w rubryce termin zwrotu widnieje data zwrotu bądź informacja, że książka jest zarezerwowana). Składając zamówienie wybieramy opcję Wszystkie egzemplarze. Jeśli wybranego egzemplarza nie ma na półce, to z lewej strony ramki nad Szczegółami pojawi się opcja Zamówienie. Logujemy się na konto (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej) wprowadzając Identyfikator (numer karty znajdujący się pod kodem kreskowym i Hasło (6 pierwszych cyfr numeru PESEL). Potwierdzamy wprowadzone dane przyciskiem Dalej. Następnie wciskamy na dole opcję Dalej. System informuje, że zamówienie zostało przyjęte, a po chwili można sprawdzić swoje miejsce w kolejce.

UWAGA!!! Zamówione multimedia czyli filmy, płyty CD, gry, czekają na odbiór 3 dni zaś książki, książki mówione oraz kursy językowe, na półce rezerwacji czekają przez 7 dni.

Co zrobić w przypadku zgubienia komputerowej karty czytelnika?
Zagubienie karty czytelnika należy jak najszybciej zgłosić bibliotekarzowi w celu zablokowania konta. Odblokowanie konta nastąpi po wykupieniu nowej karty.

Czy katalog komputerowy Aleph zawiera całość zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Komputerowy Katalog Miejskiej Biblioteki Publicznej zawiera pełne opisy katalogowe wszystkich zbiorów zakupionych od roku 2000 r. oraz całość zbiorów w pełni skomputeryzowanych działów Biblioteki przy ul. Franciszkańskiej Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia Multimediów, Czytelnia Naukowa, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży oraz Filia nr 2). Tylko w wypadku tych działów, przeglądając katalogi, można otrzymać informację, czy dana pozycja jest wypożyczona i czy aktualnie jest dostępna w bibliotece. W przypadku filii (Filia nr1, Filia nr 3, Filia nr 5), status egzemplarza \"dostępny\" oznacza, że biblioteka posiada daną pozycję w swoich zbiorach. Możliwość jej wypożyczenia należy sprawdzić telefonicznie.

BIP© 2019 Miejska Biblioteka Publiczna
im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy

Polityka prywatności / Cookies

Klauzula informacyjna
Partnerzy:


 


 

 

 
         

 Wspierają nas:

 

      

         
 

 

 
         

 

Kontakt

ul. Franciszkańska 18, 58-100 Świdnica
tel/fax. 74 640-09-46, mbp@mbp.swidnica.pl
NIP 884-001-01-28